הסיפור שלנו

היסטוריה מלון ארזים

השנה הינה 1942, הימים ימי המנדט הבריטי. במושבה מטולה קיימת נקודת מכס מלאת פעילות בין ארץ ישראל ללבנון. כיוון שקו הגבול עבר בתוך מטולה, נאלצים חקלאי מטולה לעבור בנקודת המכס בכל יום עבודה בדרך לעיבוד חלקותיהם אשר מעבר לגבול. סחורות חקלאיות ואחרות עוברות בנקודת המכס מישראל ללבנון ולהיפך.

נחום בלסקי מחליט להקים ברחוב הראשונים מלון חדש. שם המלון נבחר להיות "ארזים" על שם ארזי הלבנון. בין אורחי המלון גם סוחרים לבנונים אשר שוהים בנקודת המכס בין יום ליומיים ומבלים זמן זה במלון שזה עתה נפתח. התקופה, הינה תקופה סוערת שבה הצרפתים והבריטים נאבקים על השליטה באיזור. בין קירותיו של המלון הרגוע לכאורה, מתרחשות גם פעילויות הקשורות לעלייה הלא לגאלית.

לאחר קום המדינה, המלון ממשיך להיות נקודת מפגש היסטורית. במלון מתקיימות וועדות שביתות הנשק בין לבנון וישראל, ובין לבנון וסוריה. לאורך השנים, המלון מהווה גם מרכז תקשורת בינלאומי. בשל מיקומה המיוחד של מטולה, מתארחים בו עיתונאים מפורסמים מרחבי העולם כמו גם אנשים רמי מעלה כמו נשיאים, ראשי ממשלות, שרים, חברי כנסת ומפקדים מצמרת צה"ל לדורותיה.

מעבר לאנשי השם שמתארחים במלון, המלון תמיד גאה לשמש בית חם וידוע לחייל צה"ל שמשרתים באזור.

דרך סיפורו של המלון, ניתן לראות גם את סיפורה של מטולה. מנקודת מכס לפני קום המדינה, למושבה על קו הגבול אחרי הקמת המדינה. המלון אוצר בתוכו סיפורים רבים מהשנים שלפני הקמת המדינה ועד ימינו אנו. הנהלת המלון נשארה עד היום בידי משפחת בלסקי. שלושה דורות של מלונאים הדואגים לספק רמה גבוהה של אירוח ושירות לאורך כל השנים.

נחום בלסקי ז"ל ובני ביתו תרמו רבות למפעל הציוני, להתיישבות הגליל ולהקמת מדינת ישראל. מלון ארזים גאה להיות חלק ממורשת זו.

שינוי גודל גופנים